Otthon születik

Tervezés

Álmaink otthonához vezető út rögösebbre sikeredett, mint azt valaha hittük. Megtaláltuk, megszereztük, majd eladtuk mindenünket és a barátaink kislakásába költöztünk arra az egy évre, amíg tart a felújítás… vagyis így gondoltuk…

Az adásvételi szerződés aláírása után rögtön elkezdtem tervezőt keresni. Amikor még Szatmárban éltem, ezek a dolgok elég egyszerűek voltak. Otthon mindenki ismer mindenkit, a helyiek tudják ki dolgozik szépen és jól, kihez kell fordulni, ha építkezésre adod a fejed. De itt és most tanácstalannak és magányosnak éreztem magam. Körbe telefonáltuk a baráti társaságot, kollégákat, hátha tud valaki ajánlani valakit, aki megtervezi a dream home-ot, de semmi. 

Egyik nap azonban az esti bevásárláskor megakadt a szemem az újságosstandon. Ott volt. Láttam. Lelki szemeim előtt felépült. Hadd ne folytassam, a Szép házak 2015. 4. lapszámával tértem haza https://szephazak.hu/gallery/gallery.php?database_name=magazin_articles&database_id=534

Két nap múlva, késő délután, az újság címlapján látott épület tervezőjével, Csikós Mihállyal tárgyaltam a házunk bejárása közben. Rögtön tudtam, hogy ő lesz az, aki új ruhába öltözteti az öreglányt.

Csikós Úr mérhetetlen profizmusát tükrözi, hogy másnap délután már az asztalomon volt kinyomtatva a házunk skicce, ami azóta a nappalink ékes díszeként szolgál.

Akkor is és most is úgy gondolom, hogy Csikós Úr kihozta a meglévő, ormótlan, stílustalan „gyöngyszemből” a maximumot. Aki régi házat alakít át, tudja, hogy kompromisszumot kötni tudni kell, a kreativitását korlátok között kell szárnyalni hagyni.

Ha egy üres telekre építkeztem volna, akkor kétemeletes, amerikai stílusú, hatalmas fekete, kazettás ablakokkal díszített farmhouse-t szerettem volna. De ez az irány esetünkben kivitelezhetetlen volt. A ház eredeti formája, az irányadó építési szabályok a lapos tetős, minimál stílusú ház keretei közt adtak teret a tervezéshez.  

Hogy miért írtam, azt hogy „gyöngyszem”? A elmúlt öt és fél évben több tucat szakember fordult meg a házunknál, és többségük mindig megkérdezte. Hogyan sikerült hozzájutni ehhez a „gyöngyszemhez”?  

A házunk a városra, a környező településekre és a hegyekre örök panorámás délnyugati fekvésű hegyoldalban fekszik, zöldövezetben, természetvédelmi terület ölelésben. Reggeltől estig napos, csendes, családbarát környezetben található, mégis 15 percre a belvárostól.

5 éve is nehéz volt ilyen ingatlanokhoz jutni, manapság pedig, részben a környék teljes beépítettsége és az elmúlt években végigmenő piaci változások olyan szintű áremelkedést és kereslet-kínálat csökkenést eredményeztek, hogy ritkaság hasonló paraméterekkel rendelkező ingatlant találni. Mai napig nem értem, hogy rajtunk kívül senki sem látta a lehetőséget ebben a házban. Persze sokszor mosolygok azon, hogy lehet, hogy másnak nem csak a lehetőség tűnt fel, hanem az az irdatlan munka is, amivel kihozod belőle a maximumot.

Az engedélyes tervdokumentáció négy hónap alatt készült el és márciusban már az illetékes építésügyi hatóságnál várt építési engedélyre.

Történetünk eddig olyan, mint egy teljesen átlagos építkezés. Semmilyen csavar, szokásostól eltérő nem volt benne.

A következő bejegyzésekben lépésről-lépésre megosztom veletek, hogyan váltak egyre bonyolultabbá a dolgok és jutottunk el oda, ahol most tartunk. Elmesélem továbbá, hogy milyen szempontok alapján terveztünk és adok pár tippet is, ami építkezés előtt állóknak jól jöhet. Kövessétek :)!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük